Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг)
ГоловнаДіяльністьЗахист прав споживачівФінансова грамотність

Фінансова грамотність

Брошура "Споживачу небанківських фінансових послуг"

1. Права та обов'язки учасників ринків небанківських фінансових послуг.

2. Права та обов'язки учасників ринку страхування.

3. Права та обов'язки суб'єктів недержавного пенсійного забезпечення.

4. Права та обов'язки учасників ринку небанківського кредитування.

5. Права та обов'язки учасників при укладанні договору про участь у фонді фінансування будівництва.

6. Права та обов'язки учасників ринку послуг з адміністрування фінансових активів для придбання товарів у групах.

7. Права та обов'язки учасників послуг лізингових компаній.

 

Розробка національного веб-сайту з фінансової грамотності

2013 рік

Програмою USAID з технічної допомоги «Розвиток фінансового сектору» (Проект «FINREP-II») спільно зі Світовим банком 6 листопада 2013 року було організовано круглий стіл «Створення національного веб-сайту з фінансової грамотності».

Серед запрошених для участі у заході були працівники Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, державні організації України та міжнародний експерт з фінансової грамотності. Основна увага на круглому  столі була приділена висвітленню міжнародного досвіду країн щодо створення веб-сайту з підвищення фінансової грамотності населення та бачення, яким має бути такий веб-сайт в Україні.

Створення національного веб-сайту стане джерелом корисної інформації для споживачів небанківських фінансових послуг, забезпечить їх необхідними навичками та знаннями у прийнятті фінансових рішень та сприятиме підвищенню рівня фінансової грамотності населення.

Представники Нацкомфінпослуг - член Комісії Бірюк Сергій Олексійович та директор департаменту розвитку ринків фінансових послуг та фінансового моніторингу Кузьменко Сергій Олександрович мали змогу виступити та висловити своє бачення щодо створення національного веб-сайту з фінансової грамотності.

Також серед обговорених питань у рамках створення національного веб-сайту були питання щодо цільової аудиторії веб-сайту та довіри людей до нього, актуальності інформації, легкості доступу та розповсюдження в засобах масової інформації тощо.

За результатами дискусії у ході круглого столу були окреслені подальші кроки підвищення фінансової грамотності населення України в рамках створення національного веб-сайту та розвитку стабільності фінансового сектору України.

 

2014

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є учасником створеної Національним банком України міжвідомчої робочої групи з розробки та реалізації Програми підвищення рівня фінансової грамотності населення України та консультаційної групи з розробки національного веб-сайту з фінансової грамотності.

18 вересня та 6 листопада 2014 року Національним банком України спільно з Програмою USAID з технічної допомоги «Розвиток фінансового сектору» (Проект «FINREP-II») за участю міжнародного експерта з фінансової грамотності були проведені робочі зустрічі консультаційної групи з розробки національного веб-сайту з фінансової грамотності в Україні.

Серед обговорених питань були уроки досвіду інших країн щодо створення веб-сайтів з фінансової грамотності, процес розробки та вдосконалення контенту і дизайну веб-сайту, пропозиції щодо цільової аудиторії веб-сайту, можливих назв та тем, які мають бути розкриті на цьому сайті.

Також були обговорені пропозиції щодо просування та маркетингової кампанії  національного веб-сайту з фінансової грамотності, розглянуті перші проекти текстів декількох розділів веб-сайту, а також окреслені подальші кроки щодо створення національного веб-сайту з фінансової грамотності в Україні.

 


 

Розробка стратегії з підвищення фінансової грамотності населення

 За сприяння Програми розвитку фінансового сектору (USAID/FINREP-II) 26 листопада 2013 року відбувся круглий стіл за темою: «Розробка національно узгодженого підходу до фінансової грамотності».

 У роботі заходу, на якому висвітлювалися питання єдиного підходу органів, що здійснюють державне регулювання ринків фінансових послуг з цієї теми, взяли участь співробітники департаменту розвитку ринків фінансових послуг та фінансового моніторингу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

 Головним розробником проекту стратегії підвищення рівня фінансової грамотності населення України визначено Національний банк України. Під час зустрічі основну увагу було приділено обговоренню досвіду інших країн щодо розробки та реалізації національних програм і стратегій з підвищення фінансової грамотності населення.

 Серед учасників круглого столу був присутній міжнародний експерт з фінансової грамотності Програми FINREP-II/USAID Шон Манді. Міжнародний експерт висловив своє бачення розробки програм з фінансової грамотності та надав коментарі стосовно цих програм. Під час проведення круглого столу учасники мали змогу взяти участь у тренінгу, у ході якого розроблялися власні програми з фінансової грамотності з урахуванням порад експерта Шона Манді.

 Також учасники визначили перелік питань до опрацювання з метою здійснення загального підходу для підготовки єдиної стратегії підвищення рівня фінансової грамотності населення України. За результатами інтерактивної сесії були запропоновані практичні підходи з підвищення фінансової грамотності.

 Під час круглого столу директор департаменту розвитку ринків фінансових послуг та фінансового моніторингу Нацкомфінпослуг Сергій Кузьменко наголосив, що при розробці стратегії підвищення рівня фінансової грамотності населення України слід дотримуватися комплексного підходу. «Важливо враховувати питання, що постають у Стратегії реформування системи захисту прав споживачів на ринках фінансових послуг на 2012-2017 роки та закладаються у проекті плану заходів з її реалізації. Це дозволить, між іншим, запобігти упередженості у донесенні зацікавленими органами та особами просвітницької фінансової інформації до населення», - сказав Кузьменко.

 Одним із практичних завдань, над яким працюють фахівці Нацкомфінпослуг спільно з проектом FINREP-II/USAID, є розробка інформаційної брошури з фінансової грамотності, в якій буде роз’яснено основні питання, що виникають у споживачів до піднаглядних Нацкомфінпослуг фінансових установ. Основна увага буде зосереджена на проблемних питаннях при виборі страхових і кредитних послуг, а також послуг ломбардів, недержавних пенсійних фондів та інших небанківських фінансових установ.

 Фахівці Нацкомфінпослуг беруть активну участь у круглих столах та зустрічах з фінансової грамотності, що реалізуються протягом поточного року у рамках спільної ініціативи Програми USAID/FINREP-II та Світового банку.

 

Некоректний ввод...
Невірний захісний код...